Bieżnia domowa – jaką bieżnie kupić do biegania w domu?

0
2112

Nie każdy ma czas lub chęć ćwiczyć na siłowni. Jednak nie jest to jedyny sposób na zadbanie o odpowiednią kondycję fizyczną. Można samodzielnie stworzyć odpowiednie warunki w domu umożliwiające efektywny trening. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad zakupem bieżni. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Bieżnia domowa – magnetyczna czy elektryczna?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów bieżni. Jednak dwa najpopularniejsze to: magnetyczna oraz elektryczna. Różnią się one systemem napędzania taśmy. Pierwsza z nich jest uruchamiana za pomocą siły mięśni. Oznacza to, że wraz ze zmęczeniem obniży się tempo. Dlatego też bieżnie magnetyczne zaleca się doświadczonym biegaczom. Dla początkujących dużo lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt elektryczny, w którym taśmę napędza specjalny silnik. Dzięki temu zyskujemy dodatkową motywację oraz możemy wydłużyć pracę naszych mięśni na odpowiednim poziomie. Jak wybrać bieżnię elektryczną do domu? 

Na co zwrócić uwagę, wybierając bieżnię domową?

Bieżnie domowe można kupić nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale również przez internet. Na takich stronach jak ProSportowy.pl mamy możliwość porównania parametrów różnych sprzętów, a także ich cen. Przy wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka podstawowych kwestii. Pierwsza z nich to maksymalna waga osoby trenującej. Niektóre z nich dopuszczają maksymalną masę ciała 100 kg, inne 200 kg. Dlatego też należy upewnić się, czy sprzęt jest dostosowany do naszej obecnej wagi. Następnie należy sprawdzić moc silnika. Jeśli zależy nam na treningach interwałowych lub sprintach, warto poszukać bieżni o wyższej mocy niż 2 KM. Skoro jesteśmy już przy tempie, upewnijmy się, jaką maksymalnie prędkość może osiągnąć wybrany przez nas sprzęt. 

Następnie warto zwrócić uwagę również na nachylenie podłoża. Jeśli zależy nam na dostosowaniu organizmu do górskiego otoczenia, wówczas należy szukać bieżni z maksymalnym możliwym nachyleniem. Może ono wynosić zazwyczaj od 3 do 40 stopni. Kolejnym parametrem są funkcje znajdujące się na konsoli. Sprawdźmy dostępne programy treningowe oraz informacje wyświetlane na komputerze w trakcie treningu. 

Jaki trening na bieżni domowej?

Bieżnia domowa daje nam wiele możliwości. Można wykonać na niej zarówno trening ciągły, jak i interwałowy. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest poziom tętna. W przypadku sprintu nie powinien przekroczyć 90% wartości tętna maksymalnego. Z kolei podczas truchtu zaleca się utrzymanie 60%. Nie zapominajmy, że przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę, a po jego zakończeniu poświęcić czas na rozciąganie. Więcej informacji na temat treningów można przeczytać w artykule: Nasze serce lubi wysiłek dynamiczny – poznaj plan treningowy z wykorzystaniem bieżni, roweru stacjonarnego w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here