Czy buty do biegania można założyć też na siłownię?


Czy buty do biegania można założyć też na siłownię?

Buty do biegania wydają się być odpowiednie do każdego sportu. Ładne, świetnie dopasowane do stopy i przede wszystkim wygodne. Sprawia to, że wśród bywalców siłowni większość zakłada buty i odzież do biegania. Czy jest to właściwe podejście? Czy buty do biegania to odpowiedni wybór do pracy, na siłownię i na trening biegowy? Oczywiście NIE!

Buty do biegania – czyli nowy casual’owy trend!

Buty sportowe są od kilku lat obecne także na „salonach” i uważane za casual’owy trend. Zakładane często do eleganckich spodni garniturowych, spódnic czy sukienek, jako urozmaicenie standardowego look’u. Coraz częściej używane są w tym celu buty do biegania, buty do fitnessu lub buty na siłownię. Oczywiście mnogość barw i fasonów sprawia, że wyglądają świetnie. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Do codziennego użytku powinny służyć sportowe buty lifestylowe. Lekkie, miękkie i nieobciążające nogi w trakcie długiego dnia.

Buty na siłownie, a buty do biegania- Gdzie szukać różnicy?

Niestety buty na siłownię i buty do biegania to dwa różne światy. A właściwie nie dwa, a kilka, bo przecież buty do biegania również można podzielić na:

  • Buty do biegania po twardej nawierzchni – Kluczową rolę odgrywa w nich grubsza podeszwa zapewniająca dobrą amortyzację w trakcie biegu. Są lekkie i wykonane z oddychającego materiału.
  • Buty do biegania w terenie (trail) – Charakteryzują się „mocnym” bieżnikiem, który będzie zapewniał lepszą przyczepność i będzie chronił, przed poślizgnięciem się np. w trakcie biegu po błocie.

Jakie buty będą więc odpowiednie na siłownię? Jak się w tym odnaleźć i gdzie szukać różnicy? Wybierając buty patrz na ich konstrukcję podeszwy, kształt i materiał z jakiego są wykonane.

Przed zakupem określ do jakiego treningu będziesz używał danych butów sportowych:

  • Buty do treningu cardio i fitness

Czyli najprościej mówiąc buty do indoor’owej aktywności na bieżni, orbitreku czy sali fitness. To jedyny rodzaj treningu, w którym możesz wykorzystać buty do biegania, jeśli nie posiadasz dedykowanego obuwia do treningu na siłowni. Powinny być lekkie, oddychające, zapewniać stopie komfort i właściwą amortyzację.

  • Buty do treningu siłowego z użyciem obciążenia

Tutaj sprawa nie jest tak prosta, wiele osób używa do treningu siłowego butów do biegania. Niestety jest to błędne podejście, prowadzące często do kontuzji. Buty do treningu siłowego powinny być maksymalnie stabilne i oddychające. Powinny być podstawą całej sylwetki np. w trakcie wykonywania martwego ciągu. Najlepszym wyborem będą tzw. liftery, czyli sztywne, masywne buty z lekko podbitą piętą.

  • Buty crossfit’owe – Czyli uniwersalny wybór do treningu na siłowni

Jeśli w trakcie pobytu na siłowni łączysz trening aerobowy z treningiem siłowym, a nie chcesz brać ze sobą dwóch par butów, najodpowiedniejszym wyborem będą buty crossfitowe. To połączenie lekkości i twardej, stabilnej podeszwy. W takich butach bezpiecznie podniesiesz sztangę i zrobisz trening na bieżni.

Jedna para tyle możliwości! Czy warto?

Podsumowując, jeśli jesteś miłośnikiem biegania i treningu na siłowni watro zaopatrzyć się w co najmniej dwie pary butów. Zapewnią one lepsze osiągnięcia i bezpieczeństwo.

Oczywiście byłoby to idealne rozwiązanie, gdyby jedna para butów do biegania mogła służyć do wszystkiego. Niestety buty do wszystkiego mogą łatwo okazać się butami do niczego i być powodem wielu kontuzji w trakcie uprawiania sportu.


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również