- Oskar
- 2019-01-29
Gainer jest formą odżywki węglowodanowo-białkowej, przeznaczone dla osób o szczupłej budowie ciała, mających problemy z przybieraniem na masie.
Gainery to odżywki w formie proszku, składające się z około 80% z węglowodanów i 20% białka. Proporcja węgli do białka w suplementacji gainerami nie ma znaczenia, gdyż organizm i tak będzie traktował wysiłek fizyczny jako powód do wzrostu masy mięśniowej. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli cieszyć się szybkim przyrostem nie tylko na wadze, ale i sile. Zadaniem gainerów jest napędzenie organizmu do działania – właśnie dzięki węglowodanom i tłuszczom. W ten sposób nie zużyje białka jako źródła energii, a będzie z niego korzystał w budowaniu masy. Następstwem przyjmowania gainerów jest zwiększenie zasobów energetycznych i przyrost wagi u osób trenujących siłowo. Dodatkową zaletą gainerów jest przyspieszenie regeneracji organizmu po treningu.
Używanie gainerów jest wygodne. Wystarczy rozmieszać w szejkerze proszek z wodą lub mlekiem i odżywka jest gotowa do spożycia. Z tego powody gainery przydatne są po treningach, kiedy potrzeba szybko dostarczyć kalorie do organizmu. Działanie gainerów zależy oczywiście od pory, w jakiej będą spożyte. Wypite przed treningiem dodadzą energii oraz opóźnią zmęczenie w trakcie treningu, a przyjęte bezpośrednio po treningu, pozwolą na odbudowanie zapasów glikogenu w mięśniach i jednocześnie wpłyną na przyrost tkanki mięśniowej.
Gainer jest stosunkowo tanią odżywką, można przyjąć że niemal trzy razy tańszą od białka serwatkowego. Suplementację gainerami zaleca się ektomorfikom, czyli osobom szczupłym, dla których nabieranie masy jest problematyczne. Odżywka ta nie sprawdzi się u endomorfików – u osób z predyspozycjami do tycia, bo może powodować odkładanie się tłuszczu. Gainery nie są zamiennikami posiłków, powinny być stosowane jako uzupełnienie diety – można je spożywać do posiłku, między posiłkami albo po treningu. Gainery powstały, aby pomóc przybrać masę mięśniową – jeśli wymagana liczba kalorii w ciągu dnia pochodzi z posiłków, nie ma potrzeby stosowania gainerów.
Często młode osoby, dopiero zaczynające przygodę z siłownią i rozrostem masy, przyjmują gainer codziennie wierząc, że w ten sposób szybko zbudują muskulaturę. Gainer, składający się w większości z węglowodanów nie jest zamiennikiem posiłku i nie powinny go przyjmować osoby, którym przybieranie na masie wychodzi bez problemu. Nie jest to także produkt przeznaczony dla osób, które muszą kontrolować liczbę kalorii ze względu na możliwość tycia. Gainery z uwagi na skład, nie są w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na aminokwasy. Zaawansowani kulturyści także nie będą dostrzegać efektów ze stosowania gainerów.
Najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne obliczenie dziennego zapotrzebowania w białko i węglowodany, a następnie obliczenie, ile składników przyjmiemy z diety i dopiero na podstawie tej różnicy zacząć suplementować gainer.
Gainery przyjmowanie zgodnie z zaleceniami i zapotrzebowaniem kalorycznym nie wywołają skutków ubocznych. W przypadku gainerów zawierających dużą zawartość glutenu i białka pochodzenia roślinnego, mogą pojawić się lekkie zaburzenia pracy układu pokarmowego, jak na przykład wzdęcia. Zwiększona ilość cukrów prostych, wprowadzona do diety w formie Garnierów, może spowodować także zaognienie stanów zapalnych na skórach trądzikowych.
Dodaj komentarz