Dieta na rzeźbę – najważniejsze zasady


Dieta na rzeźbę – najważniejsze zasady

Budowanie masy to ważna część walki o piękną sylwetkę. Przychodzi jednak moment, w którym czas zacząć rzeźbić swoje mięśnie i pokazać je światu. Należy jednak pamiętać o tym, że oprócz treningów niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta, która wcale nie musi wiązać się z głodówką i morderczymi ćwiczeniami do utraty tchu. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że każdy organizm ze względu na swoją budowę, ma również inne zapotrzebowania kaloryczne.i to właśnie do nich powinien być dostosowany plan dietetyczny. Poniżej kilka prostych wskazówek, jak dobrać dietę na rzeźbę odpowiednią do swojej wagi i częstotliwości wykonywanych treningów.

Dieta na rzeźbę – najważniejsze zasady

W zależności od tego, ile wynosi BMR danego organizmu, można dobrać odpowiednią ilość makroelementów i dozwoloną liczbę kalorii, tak by pozbyć się tłuszczu i uwidocznić mięśnie. Trzeba jednak pamiętać, że dietę należy stosować regularni i konsekwentnie. Oto kilka istotnych zasad:

Nie głodzimy się!

Głodzenie się na pewno nie pomoże w wyrzeźbieniu sylwetki. Można doprowadzić jedynie do krótkotrwałego efektu utraty wagi. Niestety po pewnym czasie zwalnia metabolizm, a organizm samoczynnie zaczyna odkładać tłuszcz „na zapas”, co w efekcie końcowym prowadzi do niczego innego, jak do efektu jo-jo.

Jemy regularnie

Regularność to jedna z najważniejszych cech diety na rzeźbę. Należy spożywać posiłki w regularnych odstępach, najlepiej co 3-4 godziny. Porcje nie powinny być duże, ale takie, by zaspokoić uczucie głodu. Taki sposób odżywiania sprawi, że metabolizm będzie cały czas pracował, a zbędny tłuszcz nie będzie się odkładał. Warto również liczyć kalorie, a w tym pomóc może liczkcal.pl, gdzie znajdziesz obszerną bazę produktów spożywczych i ich kalorii.

Pijemy wodę

Duże ilości wody w ciągu dnia są niezwykle ważne, gdyż bez wody nawet najlepsza dieta nie przyniesie upragnionych efektów. Ilość wody wypitej w ciągu dnia, powinna wynosić od 2 do 5 litrów, w zależności od budowy ciała, wykonywanego wysiłku czy temperatury. Wodę należy pić w niewielkich ilościach, ale stosunkowo często, najlepiej co kilkadziesiąt minut. Dzięki temu wszystkie składniki mineralne będą miały okazję dobrze wchłonąć się do organizmu.

Rezygnujemy z prostych węglowodanów

Węglowodany proste dostarczaj do organizmu tylko po treningu, kiedy w mięśniach spada ilość glikogenu. W ciągu reszty dnia zastąp jasne pieczywo ciemnym, pełnoziarnistym. Sięgaj również po brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron.

Nie objadamy się przed snem

Kolacja jest niezwykle ważna, by zapewnić spokojny, twardy sen. Pamiętaj jednak, by nie jeść zbyt dużo. Ostatni posiłek staraj się spożywać nie krócej niż 2 godziny przed snem.


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również