- Oskar
- 2019-03-14
Kochasz adrenalinę i szybką jazdę? Górskie wycieczki rowerowe to dla Ciebie najlepsza metoda na relaks? Przyjedź na Podbeskidzie i sprawdź, jakie atrakcje przygotowali pomysłodawcy i organizatorzy Enduro Trails Bielsko-Biała. Znajdziesz tu wiele ciekawych tras zjazdowych oraz podszkolisz swoje umiejętności. Oto skrót najważniejszych informacji.
Enduro Trails Bielsko-Biała to kompleks sieci jednokierunkowych tras rowerowych stworzony z myślą o miłośnikach kolarstwa górskiego. Projekt sfinansowany został z miejskiego Budżetu Obywatelskiego i zawiera 11 tras zjazdowych usytuowanych w rejonie Koziej Góry (686 m n.p.m.) i Szyndzielni (1028 m n.p.m.). Stale trwają prace nad nowymi ścieżkami, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią najlepszy obiekt zjazdowy popularny nie tylko na Podbeskidziu, ale i w całej Polsce. Trasy przygotowane zostały zarówno dla początkujących kolarzy, jak i tych kochających dużą prędkość i ryzyko. Ścieżki oznaczono kolorami ze względu na stopień ich trudności.
Trasy zielone przeznaczone są dla początkujących kolarzy górskich, którzy opanowali już skuteczną technikę skręcania i hamowania. Umiejętności te przydają się przede wszystkim w momentach śliskiego lub luźnego podłoża oraz ciasnych zakrętów. Powierzchnia tras jest w większości równa i utwardzona, jednak można na nich spotkać niewielkie przeszkody naturalne, takie jak kamienie czy wystające z ziemi korzenie. Do tras zielonych zalicza się: Stefankę (860 m) i Cygankę (1650 m). Stopień ich nachylenia wynosi 4-6%.
Trasy niebieskie są idealne dla średnio-zaawansowanych rowerzystów górskich, potrafiących skręcać, hamować oraz pokonywać niewielkie przeszkody i nierówności. Ścieżki te są bogate w ciasne zakręty, muldy i bandy oraz wystające z podłoża korzenie i większe kamienie. Nawierzchnia tras jest równa i utwardzona lub mieszana, a średnie nachylenie wynosi 6-9%. Do zjazdów niebieskich zalicza się Twistera (4400 m) i Rocknrolla (6200 m – 1270 m podjazdu i 4930 m zjazdu).
Trasy czerwone przeznaczone są dla osób zaawansowanych, potrafiących szybko hamować i skręcać oraz pokonywać dużą ilość przeszkód – korzeni, kamieni oraz usypanych sztucznie uskoków czy niewielkich hopek. Ścieżki oznaczone tym kolorem charakteryzują się naturalnym lub mieszanym podłożem oraz licznymi, ciasnymi zakrętami i bandami. W niektórych momentach prędkość zjazdu jest naprawdę wysoka, a nawierzchnia bardzo śliska, dlatego ważne jest jego doświadczenie i stopień umiejętności panowania nad rowerem. Do tras czerwonych zaliczają się aż cztery ścieżki zjazdowe: Stary Zielony (2200 m), Cygan (2600 m), Gondola (2000 m) i Dębowiec (2200 m). Stopień ich nachylenia wynosi 9-13%.
Trasy czarne to prawdziwy majstersztyk przygotowany dla ekspertów w dziedzinie kolarstwa górskiego. Ich podłoże jest całkowicie naturalne, dlatego można na nich spotkać liczne uskoki, głazy i wysokie korzenie wystające z ziemi. Jedyne elementy przygotowane przez człowieka to sztucznie usypane przeszkody, które uatrakcyjniają zjazd i podnoszą jego stopień trudności. Umiejętności kolarza muszą być więc na naprawdę wysokim poziomie. Do tras czarnych zalicza się: DH+ (2000 m), Kamieniołom (1800 m) i Dziabar (1300 m) Ścieżki te są krótsze od innych, ale dużo bardziej strome – nachylenie powierzchni dochodzi na nich do 18%.
Żeby zjechać wybraną trasą, trzeba najpierw wjechać na górę. W 2017 roku został otwarty specjalny podjazd Daglezjowy, przeznaczony wyłącznie dla ruchu rowerów, dzięki czemu nie ma ryzyka spotkania na niej wdrapujących się na szczyt pieszych. Wjazd zajmuje od 40 do 45 minut i jest pełen serpentyn oraz pięknych widoków.
Inną opcją przedostania się do bramek poszczególnych ścieżek jest droga szutrowa. Można ją pokonać w pół godziny, trzeba jednak uważać na licznych spacerowiczów, zwłaszcza w pogodne weekendy. Można też skorzystać z podjazdu szlakiem czerwonym, który jest dość stromy, ale pozwala szybko znaleźć się na szczycie Koziej Góry.
Pokonywanie tras Enduro jest darmowe, co nie zwalnia ich użytkowników z dbania o stan ścieżek. Wręcz przeciwnie – skoro nie są pobierane żadne opłaty za korzystanie z nich, tym bardziej powinno się pilnować, by jak najdłużej służyły bez konieczności remontu. W tym celu ekipa Enduro Trails przygotowała regulamin obowiązujący na trasach i w ich pobliżu. Jego treść zwraca uwagę na stosowaniu się do znaków, szanowaniu pieszych na szlakach dla nich przeznaczonych oraz zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, mówiących między innymi o nakazie jazdy w kasku i postojach dozwolonych wyłącznie poza trasami.
Duża część regulaminu poświęcona jest również zakazom manewrów przyczyniających się do szybszego niszczenia skrzętnie przygotowanych tras i całej infrastruktury kompleksu. Niestety nie wszyscy użytkownicy ścieżek rowerowych zdają sobie sprawę, że zjeżdżanie po muldach, umocnieniach czy odwodnieniach działa na nie destrukcyjnie, podobnie jak rozjeżdżanie mokrych tras. Na terenie obiektu kategorycznie zabrania się również spożywania alkoholu, śmiecenia, wzniecania ognia oraz wprowadzania psów.
Przed wyruszeniem na trasy rowerowe Enduro Trails należy szczegółowo zapoznać się z całym regulaminem. Można go znaleźć tutaj.
Dla osób chcących zacząć swoją przygodę z kolarstwem górskim, otwarto specjalną szkółkę, w której wykwalifikowani instruktorzy na zajęciach grupowych lub indywidualnych opisują dokładnie każdy element techniki zjazdowej, pokazują jego wykonanie w praktyce i zlecają ćwiczenia korygujące, które utrwalają właściwe nawyki. Całą lekcję nagrywają kamerkami video, by po skończonym szkoleniu przeanalizować dokładnie postępy i popełniane podczas zjazdów błędy.
Zajęcia z instruktorami podzielone są ze względu na poziom zaawansowania umiejętności uczestników od podstawowego do eksperckiego, dlatego szkółka Enduro Trails to także świetne rozwiązanie dla osób już jeżdżących na wszystkich trasach, które chcą udoskonalić swoją technikę lub nauczyć się czegoś nowego. Na terenie obiektu przygotowywane są również zawody, pozwalające sprawdzić umiejętności uczestników i zdobyć cenne nagrody.
Otwarcie sezonu 2019 planowane jest na początek kwietnia. Jeśli w wyższych partiach gór śnieg nadal będzie się utrzymywał – początkowo zostaną uruchomione jedynie niżej położone ścieżki. Wszystko więc zależy od pogody. Z tras można korzystać od świtu do zmierzchu, czyli od 6.00 do 22.00, mniej więcej do połowy listopada. Zarządcy kompleksu zastrzegają sobie jednak możliwość jego czasowego zamknięcia w przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń pogodowych lub gdy w bezpośrednim sąsiedztwie tras rowerowych prowadzone są skomplikowane prace leśne. O wszystkich aktualnościach dowiesz się z oficjalnej strony Enduro Trails.
Jeśli kolarstwo górskie i związana z nim adrenalinę sprawia ogromną Ci frajdę, Enduro Trails Bielsko-Biała to idealne miejsce dla Ciebie. Przygotowane trasy z pewnością pozwolą Ci przeżyć niesamowite emocje i pomogą zdobyć cenne doświadczenie. Przed wyruszeniem w tę niezapomnianą przygodę zapoznaj się dokładnie z trasami, przygotuj swój rower oraz zaopatrz się w obowiązkowy zestaw ochraniaczy i odpowiednią odzież, nieograniczającą ruchów. Rowery, akcesoria i ubrania znajdziesz na lulagoga.pl.
Źródło zdjęć: unsplash.com.
Dodaj komentarz