Funkcjonalna sala gimnastyczna – czego nie może w niej zabraknąć?

0
49

Sala gimnastyczna musi być wyposażona w szereg sprzętów, które umożliwią wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Dowiedz się, w jaki sprzęt wyposażyć salę gimnastyczną, atak aby mogła służyć w warunkach szkolnych lub komercyjnych.

Drabinki gimnastyczne

Znane z każdej szkolnej sali gimnastycznej. Umożliwiają wykonywanie wielu zróżnicowanych ćwiczeń, m.in. rozciągania. Drabinka do ćwiczeń powinna być odpowiednio wytrzymała i spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Można na nich bezpiecznie montować także drążki, na których da się wykonywać szereg ćwiczeń siłowych i gimnastycznych.

Materace i maty do ćwiczeń

Stanowią podstawowe wyposażenie każdej szkolnej salki. Przeznaczone są do ćwiczeń gimnastycznych i akrobatycznych, siłowych, jogi, a także w zajęciach rehabilitacyjnych. Materace miękkie o grubości około 10 cm są odpowiednie dla dzieci, natomiast cieńsze i twardsze materace częściej można spotkać w klubach fitness lub sportów walki.

Skrzynie, kozły i odskocznie

Sprzęty te wykorzystywane są w różnego rodzaju skokach i bardziej lub mniej zaawansowanych akrobacjach. Osoba odpowiedzialna za wyposażenia sali powinna zadbać o to, żeby każdy z tych sprzętów był stabilny i bezpieczny, a także pokryty antypoślizgowym wykończeniem.

Ławeczki i równoważnie

Każdy pamięta ławeczki ze szkolnych sali gimnastycznych. Służyły do odpoczynku, ale też często były wykorzystywane w ćwiczeniach, np. w różnego rodzaju torach przeszkód czy ćwiczeniach na równowagę. W komercyjnych salkach ławeczki częściej zastępowane są przez równoważnie.

Sztangi i ciężary

Rzadziej spotykane na szkolnych salach gimnastycznych, stanowią podstawowe wyposażenie siłowni. Jednakże na salkach do fitnessu o przeznaczeniu komercyjnym sztanga do ćwiczeń stanowi ciekawe urozmaicenie i pozwala uczestnikom zajęć dodatkowo uatrakcyjnić sobie trening, np. poprzez dołożenie sobie ciężaru w czasie wykonywania przysiadów.

Sprzęt rehabilitacyjny

W salach gimnastycznych odbywają się nie tylko zajęcia sportowe czy lekcje wychowania fizycznego. Na zajęcia uczęszczają także osoby potrzebujące rehabilitacji. Dlatego też na wyposażeniu takich obiektów nie powinno zabraknąć akcesoriów przeznaczonych specjalnie do ćwiczeń, których celem jest przywrócenie sprawności ruchowej, m.in. poduszek z kolcami, kół gimnastycznych (hula-hop) czy dużych piłek gimnastycznych.

Przydatne akcesoria i sprzęty

Wymieniony sprzęt to nie wszystko, bowiem w ćwiczeniach pomagają również inne, nieco drobniejsze sprzęty i akcesoria, które poszerzają możliwości ćwiczenia różnych partii ciała. Salę gimnastyczną warto uzupełnić o:

  • piłki lekarskie,
  • gumy oporowe i ekspandery,
  • drabinki koordynacyjne,
  • piłki i inny sprzęt do różnych gier zespołowych.

Im więcej sprzętu znajdzie się w szkolnych lub komercyjnych salach gimnastycznych, tym bardziej zróżnicowany zakres aktywności będzie można w nich uprawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here