- Oskar
- 2020-01-22
Przetrenowanie, przemęczenie, nieodpowiednia rozgrzewka, brak rozciągania się po treningu, a nawet zwykła nieuwaga i wypadek. Wiele czynników może sprawić, że ulegniemy kontuzji, która może nas unieruchomić na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na szczęście rehabilitacja, odpoczynek i powolne ćwiczenia, mogą sprawić, że powrócimy do regularnego trenowania. W tym mogą pomóc nam także stabilizatory. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Stabilizatory i opaski stabilizujące to nazwy, które używane są zamiennie na akcesoria do ochrony kolana, kostki, czy też nadgarstka, które uległy wcześniejszej kontuzji. Są one w stanie utrzymać kontuzjowany staw, by nie doszło do jego nadwyrężenia. Najbardziej popularne są stabilizatory na staw kolanowy, ponieważ akurat kontuzji kolana ulegamy najczęściej, podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.
Stabilizator działa jak podpora – jest wykonany z usztywnianego materiału, bardzo często z metalowymi elementami. Można go regulować za pomocą rzepów, przez co dokładnie przylega do ciała. Stabilizatory są solidniejsze niż opaski stabilizujące, które zazwyczaj produkowane są z elastycznej, przylegającej tkaniny. Stanowią wsparcie i ochronę stawu przed ponownym przeciążeniem.
Tak naprawdę to, który stabilizator wybierzemy, jest zależne od naszego ortopedy. Jeśli kontuzja nie była na tyle poważna i nie udaliśmy się do specjalisty, warto w celu zasięgnięcia opinii sprawdzić fora sportowe i ortopedyczne. Oczywiście kontuzja, kontuzji nie równa, ale gdy już wiemy, jaki stabilizator będzie dla nas najlepszy, możemy upewnić się, czy jest to dobry wybór. Stabilizatory, szczególnie te na kolano, dzielą się na miękkie i elastyczne, twarde i sztywne, a także te profesjonalne dla sportowców. Te specjalistyczne mają regulacje kąta zginania kolana i powinny być dobierane z lekarzem. Ważny jest również rozmiar, dlatego w tym celu warto udać się do sklepu medycznego, nawet jeśli docelowo chcemy dokonać zakupy przez Internet. Opaski stabilizujące zaś nie wymagają konsultacji lekarskiej – kluczowe jest, by były one ciasne i dobrze utrzymywały staw.
Ból pleców jest jednym z najczęstszych skutków nieprawidłowej pracy z ciężarami. Niekiedy nie z naszej winy. Mimo wszystko, gdy do niego dojdzie, w powrocie do formy i w ochronie pomocny może okazać się pas lędźwiowy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pas umiejscawiany na lędźwiach, czyli w okolicach dolnej części kręgosłupa. Stanowi on świetny „stabilizator”. Odpowiednio dobrany i dopasowany jest w stanie znacznie ograniczyć ryzyko nadwyrężenia kręgosłupa. Pas lędźwiowy zazwyczaj produkowany jest z grubej skóry lub bardzo sztywnego materiału. Jego zadaniem jest ograniczenie ruchomości, a docelowo stabilizacja i wzmocnienie kręgosłupa. Można regulować jego obwód za pomocą pasków i rzepów.
Dodaj komentarz