Jakie buty do biegania?

0
6300

Bieganie jest jednym z najtańszych sportów. Tak naprawdę jedyną rzeczą, na którą warto wydać pieniądze, są odpowiednie buty. To dzięki nim zadbamy o odpowiednie ułożenie stóp podczas treningów czy zmniejszymy ryzyko kontuzji. Dopasowane buty potrafią znacznie zwiększyć jakość treningów czy szybkość regeneracji. Zatem jakie buty do biegania warto wybrać?

Buty dla początkujących

Duża grupa początkujących osób zaczyna biegać dlatego, że ma za dużo kilogramów, niż by tego chciała. Jest to doskonały pomysł, jednak należy wziąć pod uwagę, że bieganie z bardzo dużą otyłością to proszenie się o kontuzję a szczególnie o problemy z kolanami. Takie osoby najlepiej niech zaczynają od marszów, a gdy zaczną gubić kilogramy, mogą bezpiecznie przejść do marszobiegów, a następnie już do pełnego biegu.

Jeśli nasza waga jest za wysoka, ale nie skrajnie to wtedy do biegania musimy poszukać butów dopasowanych do naszego ciężaru z odpowiednią amortyzacją. Więc nasza para butów do początkowego biegania zwykle będzie miała bardzo mocną amortyzację. Musimy także dobrać buty do powierzchni, na jakiej trenujemy – inne są na miękką leśną ściółkę, inne na asfalt a jeszcze inne na domową bieżnię.

Buty treningowe

Jeśli mamy już doświadczenie z bieganiem i regularnie trenujemy, to może pojawić się potrzeba zakupu butów treningowych. Takie buty posiadają zwykle średnią amortyzację, która zarówno pozwala nam na wygodne ćwiczenia przez długi czas, jak i na szybsze bieganie. Każdy musi znaleźć to, co będzie dla niego odpowiednie. Jedni wolą twardsze buty inni znowu takie z dużą amortyzacją. Nie bez znaczenia jest też, na jakich dystansach trenujemy. Inne buty będą dla maratończyka, a i inne dla krótkodystansowca.

Buty startowe

Kolejne buty, które znajdą się na wyposażeniu doświadczonego biegacza po zakupieniu butów treningowych (które są ważniejsze na początek). Takie buty zwykle mają bardzo małą amortyzację albo praktycznie jej nie mają. Dzięki temu można biec znacznie szybciej. Jednak takie buty zakładamy tylko kilka razy w całym sezonie na samych zawodach i podczas treningów, na których przygotowujemy się do nich. Regularne stosowanie butów startowych na co dzień może prowadzić do kontuzji ze względu na bardzo słabą amortyzację.

Kolce

Natomiast jeśli biegamy po bieżni np. na 100 metrów, to wtedy będziemy musieli koniecznie zainwestować w buty z kolcami, które są stworzone do takich zmagań. Dzięki nim nie utracimy ani sekundy przez brak przyczepności do podłoża podczas startu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here