Jakie rękawice treningowe wybrać? Na co zwrócić uwagę?

0
100

W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią odpowiedniego doboru rękawic treningowych. Jest to bardzo szerokie pojęcie, dlatego ograniczymy się do 3 rodzajów rękawic: bokserskich, treningowych (na siłownię) oraz rękawic do MMA. Opiszemy je pokrótce oraz zaznaczymy na co warto zwracać uwagę w przypadku każdego z modeli.

Zacznijmy od rękawic, które przydadzą nam się w treningu siłowym (i nie tylko)

Jakie wybrać rękawice na siłownię? Rękawice do treningu siłowego – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zaczynamy przygodę z siłownią rękawice rzadko są asortymentem pierwszego wyboru. Skupiamy się raczej na odpowiednim stroju, obuwiu, karnecie, odżywkach czy torbie sportowej. Natomiast wielu amatorów siłowni kończy swoją przygodę ze względu na odciski, które po pęknięciu zaczynają boleć i uniemożliwiają trening siłowy ze sztangą czy podciąganie.

Z rękawicami na siłownię jest trochę, jak z kaskiem na rower – niby wiemy, że się przyda, natomiast przypominamy sobie o tym już po fakcie. Rękawice do treningu siłowego mają przede wszystkim zabezpieczyć nas przed niepotrzebnymi urazami. Jeżeli chodzimy na siłownię więcej niż raz w tygodniu i stosujemy ćwiczenia ze sztangą to szybko docenimy zalety rękawic.

Podstawowe zalety używania rękawic treningowych to:

  1. Zminimalizowane ryzyko kontuzji dłoni, ochrona przed odciskami
  2. Odpowiednia stabilizacja trzymanej sztangi/hantli
  3. Lepszy, stabilniejszy uchwyt np. podczas ćwiczeń na drążku

Rękawice na siłownie są stosunkowo tanie – dobre jakościowo kupimy już w okolicach 40-50zł, za 60-70zł otrzymamy naprawdę wartościowy sprzęt.

Rękawice bokserskie – amortyzacja i bezpieczeństwo

Rękawice bokserskie – w przeciwieństwie do tych na siłownie – są sprzętem wymaganym, jeżeli opanujemy już podstawowe techniki bokserskie. Rękawice do trenowania boksu mają przede wszystkim chronić nasze dłonie, nie głowę sparingpartnera. Mają za zadanie odpowiednio usztywnić nadgarstki (tutaj zalecane jest także stosowanie owijek, żeby maksymalizować bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko kontuzji) – docenimy to podczas walk czy sparingów.

O ile rękawice na siłownię są w większości rękawicami uniwersalnymi – mogą z nich z powodzeniem korzystać kobiety oraz mężczyźni, to w przypadku rękawic bokserskich sprawa się nieco komplikuje. Różnią się one od siebie:

  1. Przeznaczeniem – inne są dla mężczyzn, inne dla kobiet, jeszcze inne dla dzieci czy juniorów
  2. Rozmiarem – rękawice muszą być odpowiednio dopasowane do wielkości dłoni
  3. Wagą – zamiast rozmiarów producenci zazwyczaj oznaczają rękawice w zależności od ich wagi w uncjach, i tak: 6-8oz (rękawice juniorskie), 10-12oz (rękawice “normalne” – odpowiednie dla średnich męskich dłoni czy większych kobiecych – najczęściej wybierana waga rękawic bokserskich), 14-20 oz (rękawice dla osób, które ćwiczą sztuki walki w stopniu zaawansowanym, na tym etapie zawodnik doskonale wie, czego potrzebuje)
  4. Materiałem, z którego są wykonane (skóra syntetyczna – tańsza lub naturalna – zapewniająca większy komfort, lepsza jakościowo)
  5. Zapięciem (klasyczne – sznurowane lub na rzepy)

Dla początkujących poleca się tańsze rękawice ze skóry syntetycznej z zapięciem na rzepy – takie rękawice wystarczą na samym początku przygody ze sportami walki, później wraz ze wzrostem doświadczenia i stażu treningowego sami będziemy w stanie dopasować odpowiedni model.

Rękawice do MMA

O ile jeszcze kilka(naście) lat temu boks był niekwestionowanym liderem popularności wśród sztuk walki, tak teraz trend się odwraca i coraz chętniej oglądamy gale MMA. Sale treningowe wśród szkół uczących zasad tej sztuki są pełne, dlatego amatorzy coraz częściej rozglądają się za odpowiednimi rękawicami do MMA.

Rękawice do treningu MMA możemy podzielić w zależności od ich przeznaczenia oraz tego, jak są zbudowane.

Mamy zatem rękawice  o wadze 4-7 oz (uncje, tak jak w przypadku rękawic bokserskich), są to rękawice, które zawodnicy nazywają “małymi” lub “sparingowymi”. Lżejszą wersję rękawic możemy spotkać na większości gal MMA w Polsce i na świecie, doskonale sprawdzają się w walce w stójce oraz parterze, a mimo niewielkiej wagi zapewniają ochronę na wystarczającym poziomie. Dzięki nie pełnemu zabudowaniu (palce mamy wolne) możemy stosować je podczas chwytów czy duszeń. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas sparingów zalecane jest jednak używanie bardziej zabudowanych modeli rękawic do MMA. Większa zabudowa to więcej materiału, a co za tym idzie – słabsze, bezpieczniejsze ciosy. Większa zabudowa sprawia jednak, że dźwignie czy duszenia są bardzo trudne lub niemożliwe do wykonania, dlatego na pewnym poziomie powinniśmy posiadać dwa rodzaje rękawic różniące się wagą i stosowane w różnych sytuacjach.