Kawa: pić przed czy po treningu?

0
3460

Kawa jest idealnym napojem dla osób aktywnych. Niezależnie od tego czy trenujemy sporty siłowe, czy wytrzymałościowe, powinniśmy ją włączyć do swojej diety.

Kawa – naturalny energetyk

Spożycie kawy przed wysiłkiem fizycznym będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Kofeina zawarta w kawie pozytywnie wpłynie na poziom naszej koncentracji, pobudzi nas i dostarczy dużej dawki energii, dzięki czemu będziemy zmotywowani do wykonania zaplanowanego treningu. Wypicie filiżanki kawy zwiększy wydolność i wytrzymałość naszego organizmu oraz przyspieszy metabolizm, co wpłynie na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Zmniejszy się również odczuwany przez nas ból mięśni zarówno w czasie treningu, jak i po jego zakończeniu. Warto też wspomnieć, że kawa poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję i cukrzycę, a także przyczynia się do poprawy pamięci. Dlatego sprawdź ranking kaw ziarnistych, aby móc poprawić swój stan.

Kawę najlepiej wypić około 30 minut przed rozpoczęciem treningu, abyśmy mogli cieszyć się zwiększoną wydajnością organizmu w czasie jego trwania. Jeżeli nie lubimy kawy, warto wyposażyć się w suplement typu kofeina w tabletkach. Pamiętajmy jednak o umiarze. Im częściej będziemy pili kawę, tym organizm będzie się do niej coraz bardziej przyzwyczajał, a my będziemy musieli dostarczać mu coraz większych dawek kofeiny, aby zapewnić pożądany poziom pobudzenia. 2-3 filiżanki kawy dziennie będą optymalnym rozwiązaniem. Zaznaczmy również, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie kawa parzona lub espresso niż kawa rozpuszczalna.

Czy pić kawę po treningu?

Raczej nie poleca się spożywania kawy po treningu, szczególnie jeśli był on ciężki i wyczerpujący. Po wysiłku organizm potrzebuje odpowiedniej regeneracji. Podstawą sprawą powinno być zapewnienie mu odpowiedniego posiłku, który dostarczy nam niezbędnych witamin, minerałów oraz aminokwasów. Kawa wpłynie niekorzystnie na przyswajalność mikroelementów z jedzenia i dodatkowo pobudzi nasz organizm, który po zakończonej aktywności potrzebował będzie wyciszenia i relaksu, a nie energetycznego kopa w postaci kofeiny. Istotne jest również, że kawa wykazuje działanie moczopędne, przez co trudniej nam będzie nawodnić organizm.

Nie ulega wątpliwości, że sportowiec spożywając kawę odniesie sporo korzyści. Powinniśmy jednak pić ją przed treningiem, natomiast po treningu postawić na wodę mineralną lub inne napoje jak najlepszy izotonik, które pomogą nam się zregenerować i nawodnić. Dobrym wyborem będzie naturalna woda kokosowa lub herbatki ziołowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here