Kettlebell żeliwny, czy turniejowy?

0
5375

Szukając odważników kettlebell, z pewnością trafiliście na pojęcie kettlebell turniejowych. Często zestawianie są z tymi żeliwnymi. Czy są to wyłącznie kettle przeznaczone do treningów z nastawieniem na udział w turniejach i czym różnią się od tradycyjnych, które możemy znaleźć w każdym klubie fitness?

Odważniki kettlebell tworzone są z różnych materiałów. Część z nich powstaje z kompozytu, gumy lub materiału bitumicznego. Żaden z nich jednak nie jest tak wytrzymały, jak żeliwny. Główną jego zaletą jest to, że upadki, wgniecenia, zarysowania, pęknięcia, czyli różnego rodzaju uszkodzenia, w zasadzie się nie zdarzają.

Kettlebell żeliwny – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Żeliwo jest bardzo trwałe, wytrzymuje nawet upadki z dużej wysokości. Ponadto odważniki żeliwne są wytwarzane z jednego kawałka materiału, nie ma więc mowy o niewygodnych łączeniach na rączkach, czy innych niewygodnych, wystających częściach, które znacznie zmniejszają komfort wykonywanych ćwiczeń.

Kettlebell turniejowy – co to takiego?

Giria to inna nazwa kettlebell turniejowego. Używany jest oczywiście przez zawodników, którzy startują w zawodach, jednak ochoczo jet używana przez osoby ćwiczące fitnessową odmianę kettlebell. Giria, podobnie jak standardowy odważnik zbudowana jest ze spłaszczonej kuli z uchwytem, który jest odrobinę bardziej prostokątny. Uchwyt jest szeroki, dzięki czemu dłoń pewnie na nim leży, jednocześnie umożliwiając głębokie wsunięcie dłoni przy rwaniu. Nadgarstek nie jest obciążony i łatwiej rozluźnić przedramię. Jest to ważne podczas zawodów, gdyż zawodnicy nie eksploatują tak bardzo swojego ciała. Bardzo charakterystyczne wśród kettlebells turniejowych jest to, że bez względu na wagę odważnika, ma on taki same wymiary. Jest to możliwe dzięki temu, że do kuli dokładane bądź odejmowane jest obciążenie w postaci tarczy. Najlżejsza giria jest po prostu pusta.

Zestaw kettlebell żeliwnych czy turniejowych?

Jeśli naszym priorytetem jest poprawa kondycji ciała, wysmuklenie ciała, gibkość, lepsza postawa, to zdecydowanie warto zapatrzeć się w zestaw kettlebell. Natomiast jeśli celujemy w zawodowe uprawianie sportów i poważnie myślimy o braniu udziału w turniejach, to kettlebell żeliwny będzie dla nas idealny. Jednak mimo wszystko, nie warto tak restrykcyjnie do tego podchodzić. Wiele osób uprawiających crossfit korzysta podczas treningów z odważników turniejowych głównie dlatego, że pomimo swej wagi mają niewielkie rozmiary. W przypadku standardowego kettla ten o wadze 32 kg będzie dużo większy niż ten o wadze 10 kg. Wynika to z faktu, iż użyto na niego więcej materiału. W turniejowych problem ten jest wyeliminowany. Ponadto łatwiej opanować technikę na turniejowym kettlu, został on bowiem tak zaprojektowany, by był wygodny dla każdego bez względu na wzrost, czy wagę.

Wybór zestawu kettlebell zależy od celu, jaki zakłada do osiągnięcia ćwiczący, a także osobistych preferencji. Jeśli to właśnie ten, a nie inny typ odważników przypadnie nam do gustu, i to właśnie na nim będzie nam się dobrze ćwiczyło, nie warto zwracać uwagi na opisy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here