Maseczka ochronna – czym jest, czy chroni przed zakażeniem, jak ją uszyć?


Maseczka ochronna – czym jest, czy chroni przed zakażeniem, jak ją uszyć?

Nie da się ukryć, że ostatnie tygodnie w całej Europie mijają pod znakiem walki z nowym koronawirusem covid-19. Świat walczy z czasem w pogoni za szczepionką i skutecznym lekarstwem, które miałyby ocalić ludzkość przed katastrofalnymi skutkami rozprzestrzeniającego się wirusa. W aptekach brakuje środków dezynfekujących oraz maseczek, a apogeum zachorowalności dopiero przed nami. Poszukiwania maseczek można zastąpić samodzielnym ich uszyciem z łatwo dostępnych materiałów bez konieczności posiadania maszyny do szycia.

Zastosowanie maseczki ochronnej.

Maseczki ochronne stosowane są powszechnie w różnych celach i w zależności od tego, przed czym ma chronić, może występować w kilku rodzajach. Wyróżniamy zatem następujące typy maseczek:

  • chirurgiczne,
  • antysmogowe,
  • budowlane.

Maseczka chirurgiczna używana jest z zasady przez personel medyczny i jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Używa się jej w przypadku kontaktu z osobą, wykazującą objawy chorobowe (np. kaszel, katar, kichanie itp). Zalecana jest też do noszenia przez osoby chore w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zarazków drogą kropelkową. Kluczowe znaczenie w jej składzie ma flizelina medyczna, posiadająca certyfikat bezpieczeństwa i tworząca swego rodzaju filtr pochłaniający zarazki, docierające do powierzchni maseczki.

Niezwykle istotna jest zasada użytkowania maseczki chirurgicznej, nakazująca jej zutylizowanie po jednorazowym użyciu. Jest to związane z faktem, że podczas oddychania materiał maseczki wilgotnieje od pary z ust i, tym samym, staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Maseczki te nie nadają się do prania, dlatego należy jej natychmiast po użyciu wyrzucić.

Maseczka antysmogowa ma za zadanie chronić ludzkie płuca przed negatywnym działaniem zanieczyszczonego powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego filtru HEPA, który zatrzymuje najmniejsze nawet cząsteczki smogowe. Maseczki te są wielokrotnego użytku, należy jednak co jakiś czas wymieniać filtr, w przeciwnym razie, traci on swoją skuteczność.

Maseczka budowlana znajduje zastosowanie głównie na budowie lub w czasie remontu w domu. Ma za zadanie chronić układ oddechowy człowieka przed działaniem cząsteczek pyłu budowlanego.

Skuteczność ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Wszystkie badania naukowe wskazują na fakt, że żadna maseczka nie chroni w pełni przed wirusem, a jedynie może zmniejszać ryzyko zakażenia. Głównym celem zatem noszenia maseczki jest ochrona przed zakażeniem innych ludzi, których mijamy na ulicy lub z którymi mamy kontakt. Należy zaznaczyć, że zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed wirusami, w tym koronawirusem, jest przestrzeganie higieny osobistej, unikanie skupisk ludzkich, wzmacnianie odporności, a także nie dotykanie okolic twarzy niezdezynfekowanymi dłońmi.

Maseczka ochronna – diy.

Niespecjalistyczna maseczka ochronna jest łatwa do wykonania w warunkach domowych. Do jej wykonania można użyć dowolną tkaninę bawełnianą, fizelinę lub dzianinę (jersey lub dresówka). Dodatkowe akcesoria to gumka, nożyczki oraz maszyna do szycia, ewentualnie igła z nitką. Z dowolnie przygotowanego materiału należy wykroić prostokąt o wymiarach ok. 17cm x 20cm. Flizelina doskonale się sprawdzi jako dodatkowa warstwa dla lepszej ochrony. Jeżeli pracujemy na bawełnie, warto zrobić na niej kilka zakładek w odstępstwach ok. 3 cm, które można dodatkowo utrwalić żelazkiem. Na koniec można obszyć brzegi materiału, a następnie przyszyć po obu stronach gumki.

Artykuł przygotowane na podstawie informacji zawartych na blogu sklepu z tkaninami Antex.

 


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również