Na czym polega leczenie zachowawcze zębów?


Na czym polega leczenie zachowawcze zębów?

Dbanie o dobry stan jamy ustnej i uzębienia pozwala cieszyć się pełnym zdrowiem oraz lśniącym uśmiechem. Ma to wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, ale także na samoocenę i pewność siebie. Stomatologia zachowawcza kładzie nacisk zarówno na leczenie powstałych już ubytków, jak i na profilaktykę. W zabiegach wykorzystuje się najnowsze technologie, przez co są one coraz bardziej komfortowe i przede wszystkim skuteczne. Dowiedz się, na czym polegają i jakie dają efekty.

Stomatologia zachowawcza – co to jest?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków oraz profilaktyką próchnicy. W jej zakres wchodzą zarówno działania podejmowane przez pacjenta takie jak zachowanie zdrowej diety oraz stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia jamy ustnej, jak i zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym:

  • leczenie nadwrażliwości zębów,
  • leczenie endodontyczne (kanałowe),
  • leczenie próchnicy zębów,
  • odbudowanie korony zębów,
  • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej.

Do stomatologii zachowawczej zalicza się także regularne wizyty kontrolne, które pozwalają szybko wykrywać wszystkie nieprawidłowości. Dzięki temu można uniknąć kosztownego i nieprzyjemnego leczenia.

Kiedy potrzebne jest leczenie zachowawcze?

Zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w domu, czyli przede wszystkim szczotkowanie zębów, powinny być wykonywane starannie i regularnie. Niestety w niektórych przypadkach nawet największa dokładność może nie wystarczyć. Odczuwany dyskomfort lub ból jest jednoznacznym znakiem, że konieczna jest wizyta u dentysty. Na wczesnym etapie rozwoju choroby mogą nie być uciążliwe, ale zbyt długie ignorowanie problemów może doprowadzić do poważnych dolegliwości.

Wizyta w gabinecie dentystycznym jest też wskazana przy skłonności do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Lekarz stomatolog może zapobiec dalszemu rozwojowi problemu przez wprowadzenie odpowiednich zabiegów zachowawczych.

Leczenie zachowawcze – zabiegi

Oprócz wspomnianych wcześniej działań związanych z profilaktyką i leczeniem ubytków stomatologia zachowawcza obejmuje inne zabiegi mające na celu poprawę stanu uzębienia. Zalicza się do nich:

  • wypełnienie czasowe,
  • rekonstrukcję zębów przy pomocy włókna szklanego lub materiałów kompozytowych,
  • powtórne leczenie kanałowe.

Regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec niebezpiecznym infekcjom jamy ustnej oraz chorobom zębów. Należy też pamiętać, że dolegliwości związane z uzębieniem mogą przyczynić się do powstania innych schorzeń organizmu. Dlatego ważne są konsultacje w zaufanym gabinecie, jakim jest klinika Piosik Stomatologia.

Leczenie zachowawcze pod mikroskopem – na czym polega?

Wykorzystanie mikroskopu skutkuje zmianą podejścia do standardowo wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Nowoczesne, zaawansowane urządzenia pozwalają dokładniej ocenić stan zęba, oczyścić kanały i dostrzec ubytki, które nie są możliwe do zauważenia gołym okiem. Z tego powodu leczenie zachowawcze coraz częściej wykonuje się przy pomocy mikroskopu.

Ewentualne schorzenia mogą być natychmiast wykrywane dzięki nowoczesnej technologii, jaką jest mikroskop. Postępująca próchnica jest usuwana, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych i poważnych dolegliwości. Zabiegi nie wywołują bólu czy dyskomfortu i zapewniają piękny uśmiech oraz zdrowie jamy ustnej.


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również