Na czym polega spirometria? Kiedy się ją wykonuje? Sprawdź!


Na czym polega spirometria? Kiedy się ją wykonuje? Sprawdź!

Palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza oraz substancje chemiczne, które wdychamy na przykład w pracy. Te trzy czynniki znacznie zwiększają ryzyko schorzeń płucnych. Niestety, wiele chorych osób nie wie, że ma problemy z płucami. Jednym z badań profilaktycznych, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości, jest spirometria.

Proste czy skomplikowane?

Na pozór spirometria należy do jednych z najprostszych badań wykonywanych w gabinetach lekarskich. Nie do końca jednak tak jest. Wiele bowiem zależy od samego pacjenta. Musi on dokładnie wsłuchać się w to, co mówi do niego lekarz. Ten z kolei prosi o nabieranie i wydmuchiwanie powietrza w wyznaczonym czasie. Na badaniu najlepiej unikać zbyt obcisłych ubrań – mogą one znacznie utrudniać głębokie oddychanie. Ważne jest także to, by nie wykonywać badania zaraz po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Kiedy wykonać badanie?

Bardzo często spirometria należy do podstawowych badań okresowych, choć oczywiście nie na wszystkich stanowiskach. W grupie, która powinna wykonywać spirometrię regularnie są także palacze. W przypadku, gdy u pacjenta pojawia się męczący kaszel, duszności i tendencja do szybkiego spadku formy, pomóc może mu pulmonolog. Warszawa gwarantuje nam świetnych specjalistów, np. w placówkach CMP MED. Oprócz palaczy na badaniach powinni pojawiać się także sportowcy, szczególnie ci, u których duża wydajność płuc ma istotne znaczenie. Do tego typu dyscyplin zaliczymy: bieganie, nurkowanie czy wspinaczkę.

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Na około dwie, trzy godziny przed rozpoczęciem nie można palić papierosów ani spożywać ciężkich posiłków.

Interpretacja wyników badań

Dzięki spirometrii można ocenić tak zwaną życiową pojemność płuc. Na wyniku badania zobaczymy kilka przydatnych informacji. Są to między innymi FVC, czyli całkowita obojętność powietrza wydmuchiwanego podczas badania albo FEV1 mówiące o obojętności powietrza wydmuchiwanego w czasie pierwszej sekundy najbardziej mocnego wydechu.  Najkrótsze kolejki do badań oferuje nam przychodnia prywatna. Warszawa daje nam spore możliwości znalezienia tego typu placówek.


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również

Siła domowego soku
  • Oskar
  • 2019-03-14
Siła domowego soku