Odżywki białkowe. Kiedy brać białko

0
8109
Odżywki białkowe Kiedy brać białko

Już ze szkoły podstawowej wiemy, że białko stanowi podstawowy budulec mięśni. Odpowiednia dieta i trening są nierozłącznym zestawem uzyskania wymarzonej sylwetki.

Białko – czym jest i dla kogo?

Każdy kto ćwiczy i stosuje dobrze zbilansowaną dietę, tak naprawdę nie potrzebuje przyjmować białka w postaci odżywki białkowej. Odżywka białkowa nie jest substytutem diety, tylko jej uzupełnieniem. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, dlatego stosunkowo często słyszymy opinię, że mimo przyjmowania białka, nie widać oczekiwanych efektów. Dla osoby aktywnej fizycznie zalecaną porcją białka jest 1,5 grama na kilogram. W dzisiejszych czasach trudne bywa takie zorganizowanie życia, aby zadbać o codzienną dietę i przygotowywać sobie odpowiednie posiłki na cały dzień. W takim przypadku szejk białkowy stanowi idealne rozwiązanie i uzupełnienie diety. Wyróżniamy trzy formy odżywek białkowych: izolaty, koncentraty i hydrolizaty. Izolaty nie zawierają tłuszczy i laktozy. Hydrolizat białkowy również nie zawiera laktozy, ale posiada lepszą wchłanialność od izolatu. Najpopularniejszy jest koncentrat (również najtańszy), zawiera on ponad 70% białka.

Kiedy sięgnąć po odżywkę białkową?

Osoby ćwiczące możemy podzielić na dwie grupy ze względu na jedzenie: pierwsza grupa sama przygotowuje sobie posiłki według ściśle określonego planu (np. przez dietetyka czy trenera personalnego), a druga grupa to osoby korzystające z tzw. cateringu dietetycznego. Osoby, które same sobie gotują po pewnym czasie mogą odczuć znudzenie i wtedy zbawieniem może okazać się słodka, ale zdrowa odżywka białkowa. Należy jednak pamiętać, że odżywka jest jedynie uzupełnieniem. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli raz zamiast zjeść kurczaka wypijemy odżywkę, ale dłuższą metę jest to błąd. Zwolennicy tzw. cateringu nie staną tak szybko przed tym problemem. Dania serwowane przez specjalistyczne firmy są bardzo zróżnicowane i nie ma mowy o monotonii (mówimy o sprawdzonych dostawcach pudełek z jedzeniem). Każdy bez względu na to na jakiej jest diecie ma ochotę na coś słodkiego, wówczas bez większych wyrzutów sumienia możemy sięgnąć po białko.

Pamiętajmy, że odżywki białkowe to produkty specjalnego przeznaczenia. Dobra odżywka białkowa to nie ta smaczna, czy w atrakcyjnej cenie, ale z dobrym składem. Dobrym pomysłem (ale nieekonomicznym) może być kupowanie odżywek w mniejszych opakowaniach. Dzięki temu smak tak szybko nam się nie znudzi i nie będziemy zmuszać się do wypicia naszego szejka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here