Pierwszy rower dla dziecka na dwóch kółkach – jaki wybrać?

0
6281
Pierwszy rower dla dziecka na dwóch kółkach – jaki wybrać?

Wybór pierwszego roweru dwukołowego dla dziecka jest dużym wydarzeniem. Oczywiście jeśli dziecko wcześniej używało rowerka biegowego, bądź trójkołowego, to na samym początku najlepiej wybrać model z dołączanymi bocznymi kółkami, dzięki którym utrzymanie równowagi jest zdecydowanie łatwiejsze. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze roweru na dwóch kółkach. Czy warto wybrać model spośród oferty rowerów Merida?

Po pierwsze wysokość ramy roweru

Po pierwsze wysokość ramy roweru

Oczywiście największe znaczenie przy wyborze roweru dla dziecka ma wysokość ramy rowerowej. Przede wszystkim roweru nie można kupować na oko, ale koniecznie po zmierzeniu długości nóg dziecka od wewnętrznej strony. Dzięki temu można dowiedzieć się na jakiej wysokości powinno znajdować się siodełko, aby dziecko dotykało całą przednią częścią stopy podłoża. Pierwszy rower musi bowiem dawać pewność utrzymania równowagi i możliwość hamowania również nogami. Ponadto wsiadanie na rower i zsiadanie z niego nie może stanowić problemu, dlatego tak ważna jest jego wysokość. Dziecko powinno swobodnie dosięgać do kierownicy. Rama powinna być lekko pochylona i wyprofilowana, aby była komfortowa dla dziecka. Takie modele znaleźć można wśród renomowanych producentów rowerów dziecięcych, takich jak rowery Merida. Na uwagę zasługuje model Merida Matts J12 z kołami o wielkości 12 cali. Taki rower doskonale sprawdzi się dla początkujących młodych rowerzystów. Posiada zamknięty w obudowie łańcuch rowerowy, dzięki temu to doskonały model miejski, który sprawia, że nie trzeba obawiać się zabrudzenia odzieży ze smaru w razie upadku.

Wielkość kół ma znaczenie

Oczywiście istotną rolę pełni wielkość kół . Wspomniane koła 12-calowe są dedykowane dla dzieci w przedziale wiekowym od 2-4 lat i wzrostu od 86 do 100 cm. Jeśli dziecko miało do czynienia z rowerem biegowym, jednak jeżeli nie to warto sprawdzić ranking rowerków biegowych i wyraża chęć jazdy na rowerze z pedałami, to jak najbardziej taki model, wyposażony w dodatkowe koła będzie dla niego odpowiedni. Dla nieco starszych dzieci proponowane są rowery z kołami 14-calowymi. Te grupy właściwie się łączą, gdyż sugerowany wzrost dziecka wynosi w tym przypadku od 92-105 m. Jeśli dziecko uczy się jazdy na rowerze dwukołowym w wieku przedszkolnym i ma wzrost do 118 cm, to odpowiedni będzie dla niego rower z 16-calowymi kołami, natomiast dla dziecka w wieku szkolnym, o wzroście do 136 cm – model z 20-calowymi kołami. Dla starszych dzieci, które już opanowały technikę jazdy na dwóch kółkach polecane są modele 24 i 26-calowe.

Dobre hamulce są niezbędne

W zależności od stopnia zaawansowania w jeździe na rowerze, trzeba dobrać odpowiednie hamulce. Wśród modeli dla najmniejszych dzieci można wybrać rower z hamulcami w pedałach i z wolnobiegiem, gdzie dziecko może kręcić pedałami do tyłu i hamować hamulcem umieszczonym na kierownicy. Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest bardziej komfortowe dla dziecka. Z pewnością każde wymaga wprawy, aby opanować hamowanie, zwłaszcza, kiedy dziecko zaczyna rozwijać większe prędkości. W przypadku pierwszego roweru można wybrać również model z pałąkiem, który pozwala kontrolować jazdę dziecka.

Estetyka wykonania

Rodzice największą wagę przywiązują do bezpieczeństwa roweru, z kolei dziecko chce mieć model, który będzie odpowiadał jego preferencjom pod względem estetycznym. Rower musi być po prostu ładny. Dla dziewczynek dobrym wyborem będzie Merida Drakar Daisy, który wyróżnia się eleganckim koszyczkiem na zakupy, frędzelkami przy kierownicy, a także modną kolorystyką eleganckiego błękitu, jasnego różu, czy też biało-fioletowego. Rowerki w zależności od modelu dostępne są z białymi lub czarnymi solidnymi kołami o wielkości 16 cali. Z kolei chłopcy mogą zachwycić się modelem roweru Merida Matts J12 lub J16 w niebieskim, czerwony i zielonym kolorze. Wszystkie rowery posiadają aluminiowe ramy, jednak ich waga waha się od ok. 8 do ok. 11 kg. Zatem dziecko musi być wystarczająco silne, aby samodzielnie postawić rower, czy w razie konieczności wejść z nim pod górkę bądź po schodach. W innym przypadku konieczna jest pomoc osoby dorosłej.

Wybierając rower dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na solidność jego wykonania. Niewątpliwie wzorem pod tym względem są rowery Merida. Oczywiście najważniejsze jest dobranie roweru do wzrostu dziecka, a także jego preferencji, jeśli chodzi o design.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here