Rodzaje bólu brzucha – diagnostyka i leczenie


Rodzaje bólu brzucha – diagnostyka i leczenie

Każdy dobrze wie, czym jest ból brzucha i to już od najmłodszych lat. Chociaż nie jest to naturalny stan, to jednak często nie zwiastuje on żadnej poważnej choroby. Zwykle ustaje samoczynnie i jest wynikiem przejściowej niestrawności. Zawsze jednak sprawia dyskomfort, a czasami może wręcz sparaliżować i uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków. Istnieje wiele rodzajów bólu brzucha, których przyczyną mogą być różne czynniki.

Jakie wyróżnia się rodzaje bólu brzucha i co jest ich przyczyną?

Jeśli ktoś boryka się z chorobą układu pokarmowego czy jakimś schorzeniem ogólnoustrojowym, to może towarzyszyć mu ból całego brzucha. Pojawia się on na skutek skurczów mięśni gładkich. Oprócz stanu chorobowego do bólu brzucha często dochodzi w wyniku przeprowadzenia czy stresu. Oprócz zaburzeń metabolicznych i psychicznych, przyczyną bólu brzucha mogą być zmiany chorobowe w narządów jamy ustnej i tych znajdujących się poza jamą brzuszną. Przyjmowanie niektórych leków także może być powodem dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. To samo dotyczy trucizn. W przypadku zatrucia pokarmowego niemalże zawsze pojawia się ból brzucha i szereg innych dolegliwości. Nierzadko bólowi brzucha towarzyszą też wzdęcia, nudności, refluks, wymioty, biegunka/zaparcia, spowolnione lub przyspieszone bicie serca czy nawet spadek ciśnienia. Ból może być osty, przewlekły lub odniesiony.

Bóle brzucha mogą mieć miejsce po jego lewej/prawej stronie, w dole lub w okolicy pępka. Mogą one być stałe (piekące, ściskające lub kłujące) lub spastyczne (krótkotrwałe, dokuczliwe). Bóle brzucha o charakterze stałym mogą wskazywać na owrzodzenie dwunastnicy/żołądka, zapalenie jamy brzusznej czy kamicę woreczka żółciowego. Z kolei bóle spastyczne mogą powodować bóle miesiączkowe, nadmiar gazów i kamica żółciowa. Przyczyną bóli trzewnych (tępe, trudne do umiejscowienia, nasilające się podczas odpoczynku i słabnące podczas ruchu) jest podrażnienie nerwów układu autonomicznego, a bóli somatycznych (ciągłe, łatwe do zlokalizowania, z napięciem mięśni i przeczulicą skóry) nieżyt nerwów układu somatycznego.

Bóle brzucha – diagnostyka i leczenie

Ból brzucha nie powinien być bagatelizowany, szczególnie jeśli dolegliwości odczuwane są regularnie i nasilają się. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Warto udać się do kliniki, gdzie na pacjentów czeka wykwalifikowany i doświadczony personel, nowoczesne zaplecze techniczne i gwarancja świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie. Wykonuje się badania laboratoryjne i obrazowe. W zależności do przyczyny bólu stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i antybiotyki. Czasami konieczny jest zabieg operacyjny.


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również