Rowery elektryczne na grubych oponach – Jak z nich korzystać?

0
55

Jeździć na rowerze lubi prawie każdy, ale niektórzy chcą znacznie więcej. Jazda równymi drogami i leśnymi ścieżkami to nie wszystko, czego oczekują od roweru. Głównie z tego powodu powstały rowery górskie do jazdy w trudnych warunkach oraz rowery elektryczne na grubych oponach, żeby tej ekstremalnej jazdy mógł spróbować każdy miłośnik dwóch kółek.

Jeździć na rowerze lubi prawie każdy, ale niektórzy chcą znacznie więcej. Jazda równymi drogami i leśnymi ścieżkami to nie wszystko, czego oczekują od roweru. Głównie z tego powodu powstały rowery górskie do jazdy w trudnych warunkach oraz rowery elektryczne na grubych oponach, żeby tej ekstremalnej jazdy mógł spróbować każdy miłośnik dwóch kółek.

Fatbike to rower górski na wyjątkowo grubych oponach

W jakim celu powstał Fatbike elektryczny rower na grubych oponach? Jego głównym zadaniem jest umożliwienie jazdy w ekstremalnych warunkach takich jak piasek, kamienie, korzenie, błoto, śnieg czy lód.

Do tego celu można oczywiście również użyć tradycyjnego roweru górskiego, jednak jazda w takich warunkach wymaga od cyklisty zdecydowanie dobrej kondycji fizycznej, na którą pracuje się systematycznie. Rower elektryczny z szerokimi oponami powstał po to, aby takiej jazdy mógł spróbować każdy.

Dołączony silnik znacznie ułatwi pokonywanie przeszkód, wspomoże pracę mięśni, a także jest korzystną alternatywą dla jazdy po mieście, gdzie rower na tego rodzaju grubych oponach bez wspomagania, jest dość kiepskim wyborem.

Jego cechą charakterystyczną są wyjątkowo grube opony, które osiągają szerokość od 10 do przeszło 12 centymetrów, a napełnia się je powietrzem o ciśnieniu wynoszącym mniej niż jeden bar.

Efektem takiego rozwiązania jest wyjątkowa przyczepność do podłoża, co oczywiście przekłada się na sprawną jazdę w piaskach, kamieniach, błocie czy korzeniach. Dodatkowo obręcze oraz pozostałe elementy roweru są również znacznie większe. Nie da się tego nie zauważyć – Fatbike elektryczny zawsze wywołuje poruszenie.

Jazda po mieście i w trudnych warunkach na rowerze elektrycznym FatBike

Rowery elektryczne na grubych oponach nie są przeznaczone tylko dla prawdziwych fanatyków jazdy w ekstremalnych warunkach. Są dedykowane również osobom, które tego rodzaju ekstremalne wypady organizują sobie kilka razy w sezonie. Fatbike elektryczny może być również używany w warunkach miejskich właśnie dzięki napędowi elektrycznemu.

Jest on całkowicie zgodny z przepisami ruchu drogowego, a to oznacza, że można poruszać się nim po mieście ze wspomaganiem maksymalnie do 25km/h. Zależnie od preferencji wspomaganie można dezaktywować i poruszać się tylko przy pomocy pedałowania. Niemożliwa jest jednak jazda tylko z pomocą silnika. Napęd więc ułatwia zarówno pokonywanie ekstremalnych tras w trudnych warunkach, jak i jazdę po mieście, gdy zajdzie taka potrzeba.

Piaszczyste plaże, pustynie i śnieg – Idealny teren dla rowerów elektrycznych typu FatBike

Zadowoleni posiadacze roweru elektrycznego z szerokimi oponami wskazują na jego profesjonalizm w naprawdę trudnych warunkach. Świetnie sprawdza się między innymi na piaszczystych plażach, pustyniach, gdzie inna opona odmówiłaby posłuszeństwa.

Trasy z korzeniami, kamieniami, błotem i kałużami po deszczu to dla niego nic trudnego. Jedyne na co trzeba uważać, to wyjątkowo podmokły i grząski teren, który ciągnie się znaczną część trasy i przyczynia się do zapchania bieżników, co wpływa również na komfort jazdy.

Okazuje się również, że rower elektryczny z szerokimi oponami świetnie sprawdza się w jeździe po śniegu, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w tym celu został stworzony, ponieważ Fatbike elektryczny miał za zadanie ułatwić jazdę w zawodach dla rowerzystów organizowanych na zasypanej śniegiem Alasce. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby tego rodzaju rowerem pokonywać zaśnieżone, miejskie trasy, gdy jazda samochodem jest niemożliwa.

Wciąż rosnąca popularność rowerów elektrycznych na grubych oponach

O ile jeszcze niedawno rowerów tego typu nie widać było zbyt wiele, tak od jakiegoś czasu ich popularność stale rośnie i są coraz częściej spotykane nie tylko na zalesionych i górskich terenach, ale również także w mieście. Rower elektryczny z szerokimi oponami wzbudza więc już nieco mniej emocji niż kilka lat wstecz, ale nie da się ukryć, że jednak wciąż przyciąga wzrok i znajduje coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Jakby na to nie patrzeć, rower zawsze był i będzie wyjątkowym jednośladem niezależnie od tego, jakiej grubości opony będzie posiadał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here