Suplementy dla wegetarian – co się w nich znajduje?

0
6726

Dieta wegetariańska staje się coraz popularniejsza. Część osób decyduje się na nią ze względów ideologicznych, część zaś traktuje rezygnację z mięsa jako sposób na idealną sylwetkę i dobre zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że warzywa i owoce nie zawsze są w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nawet jeśli dobrze zbilansujemy swoją dietę.

Dlatego też na rynku pojawia się coraz szersza oferta suplementów dla wegetarian. W ich skład wchodzą zarówno witaminy, jak i składniki mineralne, które mogą wspomóc organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Sprawdźmy więc, co możemy w nich znaleźć.

Witamina B12

Jej źródłem są przede wszystkim produkty odzwierzęce, takie jak: mięso, drób, jaja czy ryby. Dlatego też w przypadku osób, które przechodzą na dietę wegetariańską, często mamy do czynienia z jej niedoborami. Tymczasem jest to witamina, która ma niezwykle ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz nerwowego. Niedobór witaminy B12 może powodować brak energii, nerwowość, drętwienie kończyn. Co ciekawe, objawy te nie pojawiają się od razu po zmianie diety na wegetariańską, a dopiero po około 2 latach, ponieważ B12 potrafi bardzo długo utrzymywać się w organizmie. Suplementy dla wegetarian z tą witaminą możemy więc zacząć przyjmować dopiero po upływie kilku miesięcy od zmiany diety.

Żelazo

Źródłem żelaza jest nie tylko czerwone mięso, ale również wiele warzyw. Teoretycznie więc, nie ma konieczności suplementowania tego pierwiastka. Tym bardziej, ze wiele wegetariańskich produktów spożywczych jest w niego wzbogacanych. Mimo to, w suplementach dla wegetarian znajdziemy żelazo. Dlaczego? To bardzo proste. Żelazo w produktach roślinnych jest znacznie gorzej przyswajane przez nasz organizm, co może doprowadzić do powstawania niedoborów, a tym samym np. do anemii.

Kwasy omega-3

To kolejny częsty składnik suplementów dla wegetarian. Ten rodzaj kwasów tłuszczowych musi bowiem być dostarczany do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Tymczasem próżno szukać go w produktach roślinnych. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że brak kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie może mieć poważny, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ich metabolity odpowiadają bowiem za stan błon komórkowych oraz zmniejszają ryzyko powstawania stanów zapalnych.

Wapń i magnez

Głównym źródłem tych substancji jest mięso oraz nabiał. Rezygnując z nich możemy narazić się na niedobory, a co za tym idzie negatywne konsekwencje zdrowotne. Brak wapnia to przede wszystkim osłabienie kości. Zaś niedobory magnezu mogą przyczynić się do powstawania skurczy czy arytmii serca. Warto więc poszukiwać suplementów diety, które posiadają w swoim składzie te cenne pierwiastki.

Witamina A

Teoretycznie, znaleźć możemy ją w pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach. W praktyce jednak ich średnie, dzienne spożycie przez wegetarian nie jest w stanie zapewnić przyswajania odpowiednich dawek tej ważnej witaminy. Dlatego też suplementy dla wegetarian często są o nie wzbogacane. Dzięki nim możemy uniknąć problemów ze skórą czy wzrokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here