Tampony ekologiczne – korzystna alternatywa dla zwykłych tamponów

0
94

O tym, że w dzisiejszych czasach warto być ekologicznym, nie należy nikogo pouczać. Na sklepowych półkach znajdziemy produktów bez liku oznaczanych jako ekologiczne lub przyjazne środowisku. Niezależnie, czy postrzegamy ekologię jako rzeczywisty ruch w celu ochrony środowiska naturalnego, czy jako sztuczny trend nacierający z zachodu, w wielu przypadkach produkty oznaczone jako ekologiczne są po prostu – lepsze. Dotyczy to między innymi środków używanych przez kobiety do higieny intymnej. Produkty takie okazują się w wielu przypadków korzystniejsze zarówno dla zdrowia samych kobiet, jak i właśnie środowiska naturalnego. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, czym różnią się tampony ekologiczne od ich zwykłych odpowiedników oraz dlaczego warto rozważyć możliwość ich stosowania.

Tampony ekologiczne – naturalne i bez niepotrzebnej chemii

Tampony ekologiczne, podpaski ekologiczne oraz ekologiczne wkładki higieniczne to najczęściej wybierane eko-produkty przeznaczone do troski o higienę miejsc intymnych. Warto podkreślić, że są to produkty jednorazowego użytku, stosowane regularnie przez olbrzymią część naszego społeczeństwa.

Specjaliści oceniają, że przeciętna kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego zużyje kilkanaście tysięcy podpasek bądź tamponów. Podpaski są dodatkowo produktami o stosunkowo dużej powierzchni, wyposażonymi w części foliowe, klejący się spód oraz inne sztuczne elementy. W ich konstrukcji używany jest między innymi polietylen niedużej gęstości, odpowiedzialny właśnie za wywoływanie zmian klimatycznych.

Czym zatem różnią się tampony ekologiczne od tych nieekologicznych? Przede wszystkim w ich konstrukcji i materiałach użytych do wykonania znajduje się zdecydowanie mniej plastiku oraz substancji chemicznych. W rezultacie – tampony ekologiczne są zdecydowanie łatwiej biodegradowalne, a w trakcie ich utylizowania nie wydzielają się niepotrzebne związki chemiczne. Dzięki temu, wywołują mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Tampony ekologiczne a potrzeby kobiecego ciała

Ciało kobiety jest niezwykle wrażliwe na najróżniejsze warunki oraz oddziaływania. Do nich zaliczają się także środki używane w czasie menstruacji, bezpośrednio stykające się z powierzchnią miejsc intymnych. Warto podkreślić ten aspekt korzystania z tamponów i podpasek, które przez kilka dni w miesiącu mogą mieć bezustanny kontakt ze skórą i miejscami intymnymi.

Zarazem jednak w zwykłych tamponach znajdujemy nadmierną ilość różnych substancji chemicznych, niekorzystnie wpływających na zdrowie kobiecego organizmu. Przede wszystkim – znajdują się w nich dioksyny, mogące wpływać na działanie układu hormonalnego, a w dłuższym czasie – działać rakogennie. Ponadto stosowanie zwykłych tamponów naraża wiele kobiet na podrażnienia skórne, takie jak wysypka, obrzęk czy zaczerwienienie.

Tampony ekologiczne wykonane są z najwyższej jakości naturalnej bawełny, dodatkowo owiniętej hipoalergiczną siatką, stabilizującą jej włókna oraz podtrzymującą wysoki poziom giętkości (w takie tampony zaopatrzysz się na stronie internetowej: gentleday.pl). W ich składzie nie znajdziemy żadnych pestycydów lub herbicydów ani innych szkodliwych związków. Dzięki temu nie naruszają tkanek budujących skórę oraz wyścielających miejsca intymne. Zapobiegają także występowaniu podrażnień, alergii czy stanu suchej pochwy. Z tych powodów chętnie sięgają po nie kobiety cierpiące na nadwrażliwość miejsc intymnych.

fot. gentleday.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here