Wizyta u fizjoterapeuty – jakie zabiegi wybrać?


Wizyta u fizjoterapeuty – jakie zabiegi wybrać?

Fizjoterapia może obejmować szereg różnych metod leczenia i profilaktyki. Uzależnione są od konkretnych problemów zdrowotnych. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta oceni, jakiej pomocy będziesz dokładnie potrzebować.

Ćwiczenia

Odpoczynek jest często wskazany podczas wstępnych etapów regeneracji po złamaniu kości lub operacji. Jednak przedłużone okresy bezruchu mogą tak naprawdę przedłużyć lub udaremnić proces gojenia. Z tego powodu fizjoterapeuci często zalecają odpowiednie ćwiczenia. Pozwalają zwiększyć zakres ruchu, zachęcają do ruchomości stawów i poprawiają krążenie. Często poruszanie problematycznych stawów i mięśni zapobiega zanikowi mięśni i związanym z tym problemom postawy.

Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich nazywana jest również masażem terapeutycznym. Pomaga rozluźnić mięśnie pacjenta. Zmniejsza obrzęk w pewnych obszarach. Dzięki temu zabieg jest doskonały do łagodzenia bólu spowodowanego urazami sportowymi. Masaż tkanek miękkich pomaga również w krążeniu krwi i limfy. Zmniejsza obrzęk tkanek wokół stawów objętych stanem zapalnym.

Laseroterapia

Terapia laserem wykorzystuje światło czerwone i podczerwone. Poprawia gojenie się tkanek miękkich. Jest polecana w przypadku ostrych i przewlekłych problemów zdrowotnych. Laseroterapia wykorzystuje monochromatyczną emisję światła z diod, wyróżniających się dużą intensywnością. Jest pomocna w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych, przewlekłych i zwyrodnieniowych. Laser wysokoenergetyczny stymuluje tkanki, zwiększa poziom metabolizmu i uśmierza ból. Jest stosowany przez fizjoterapeutów w przypadku małego bólu mięśni i stawów. Eliminuje skurcze mięśni, ból i sztywność, typowe dla reumatyzmu. Celuje niezwykle dokładnie w konkretny obszar terapeutyczny. Bierze pod uwagę głębokość tkanki. Ma silne działanie przeciwbólowe. Dlatego pacjenci nie muszą przyjmować tak często leków. Pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej. Ma długotrwałe efekty.

Elektroterapia

To nowsza ewolucja technik fizjoterapii opartych na energii. W tej formie leczenia stymulację elektryczną zapewnia przymocowanie elektrod do skóry. Elektrody skracają mięśnie, co z kolei pomaga zapobiegać atrofii. Elektroterapia jest przede wszystkim stosowana u pacjentów z porażeniem lub poważnie ograniczonym zakresem ruchu. Może być łączona z terapią laserową i ultradźwiękową.

Krioterapia i terapia ciepłem

Bolesne, sztywne mięśni są powszechnym problemem zarówno u pracowników biurowych, jak i profesjonalnych sportowców. Jeśli pacjent skarży się na ucisk mięśni w dowolnym miejscu na ciele, korzystne może być zastosowanie ciepła lub zimna w konkretnym obszarze. Podczas terapii cieplnej fizjoterapeuta stosuje gorące okłady lub wosk parafinowy na konkretnych obszarach. Pomocna może być również krioterapia. Fizjoterapeuta stosuje okłady z lodem lub wykonuje masaż lodem.

Taping

Kolorowa taśma neonowa jest coraz częściej stosowana w gabinecie fizjoterapeuty. Taśma pozwala zwiększyć stabilizację stawów i mięśni. Dodatkowo elastyczność taśmy oznacza, że nie koliduje z ćwiczeniami ruchowymi. Dzięki temu jest idealnym narzędziem do rozciągania i wyginania mięśni.


Oskar

Dodaj komentarz

Czytaj również