Zastosowanie kinesiotapingu w sportach zimowych

0
7652

Przy uprawianiu sportów zimowych dochodzi do odmiennego niż zazwyczaj rozkładu sił działających na kolano. W roli stabilizatora sprawdzają się wtedy plastry dynamiczne.

Rozgrzewka

Sportowców którzy nie wykonali rozgrzewki często dotyka skurcz. Skurcze wynikają z natężonej pracy mięśni, zanim te są jeszcze przygotowane do działania. Tapy zapobiegają temu zjawisku poprzez relaksację każdej z warstw mięśnia i skutecznie je rozluźniają.

Narciarstwo

Narciarze są grupą sportowców szczególnie narażonych na urazy kolana. Najczęstszym urazem jest uraz więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL). Z kolei stabilizacja buta w dobrym jakościowo sprzęcie prowadzi do powstania sił rotacyjnych. Oddziaływają one zwłaszcza na ASL i więzadło piszczelowe poboczne i mogą prowadzić, w skrajnym przypadku, nawet do ich zerwania. Taśmy stabilizują kolano i wspomagają prawidłowy rozkład sił, a także poprawiają ogólną równowagę na stoku.

Snowboard

Chociaż u snowboardzistów do najczęstszych urazów należą urazy barku i nadgarstka, zdarzają się także urazy kolan. W snowboardzie kolana przyczepione są do jednej deski co uniemożliwia działanie sił rotacyjnych. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania jazdy na snowboardzie, a zwłaszcza przy wykonywaniu akrobacji powietrznych może dojść do powstania urazów ACL. Taśmy nie tylko stabilizują kolano, ale zmniejszają ból związany z dawnymi urazami i stłuczeniami (co często ma miejsce po urazach związanych z upadkami w czasie jazdy na snowboardzie) poprzez naciągnięcie skóry i zmniejszenie nacisku na receptory bólowe.

Łyżwiarstwo

W łyżwiarstwie często dochodzi do urazów rzepki i jej więzadeł, łącznie z całkowitym oderwaniem rzepki od więzadła, głównie w wyniku upadku na lód. Z kolei siły skręcające, powstające zwłaszcza przy wykonywaniu akrobacji, mają niekorzystne działanie na ACL i więzadło poboczne przyśrodkowe.

Zmęczenie jest szczególnie niebezpieczne dla kolan!

Przy zmęczeniu mięśni to ACL przejmuje funkcje stabilizacyjne i wówczas najczęściej dochodzi do jego zerwania. Tapy odciążają ACL i stymulują mięśnie poprzez stałe utrzymywanie ich napięcia. Dodatkowo relaksują wszystkie warstwy mięśnia i zapobiegają obrzękom przy stłuczeniach poprzez stymulację krążenia limfy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MULTI MED

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here