ZMA – suplement wspierający aktywnych

0
5650
ZMA - suplement wspierający aktywnych

Sportowcy oraz osoby trenujące regularnie na skutek wysiłku narażone są na utratę cynku i magnezu. Te dwa minerały podczas wysiłku wydalane są z organizmu w dość dużych ilościach wraz z potem. Badania przeprowadzone przez lekarzy sportowych wykazały, że podczas treningu trwającego około 2 godzin utrata cynku wynosi około 8-9% dziennego zapotrzebowania. W przypadku magnezu przyjmuje się, że zapotrzebowanie na magnez u osób trenujących jest nawet o 50% większe niż u osób nie ćwiczących. Jest to około 450 mg magnezu. Dla cynku jest to wartość 30 mg dziennie.

ZMA to jeden z wielu suplementów (https://www.olimp-nutrition.pl) polecany sportowcom oraz osobom systematycznie trenującym. W składzie ZMA znajdują się: cynk, magnez i witamina B6 w formie chelatów oraz w odpowiednio dobranych proporcjach.

Działanie ZMA

W związku z przyjętym zapotrzebowaniem na cynk i magnez osób trenujących w składzie jednej porcji ZMA znajduje się: 30 mg cynku, 450 mg magnezu oraz 10,5 mg witaminy B6. Tak dobrane optymalnie dawki znajdują się w Olimp ZMA, co pozwala na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania organizmu w te minerały.

Cynk i magnez wykazują rożne oddziaływanie na nasz organizm. Razem z dodatkiem witaminy B6 doskonale się wchłaniają oraz wykazują pozytywny wpływ na organizm osób aktywnych, pozwalają na poprawę wyników sportowych w krótkim czasie.

Cynk jest minerałem, który odgrywa ważną rolę w produkcji testosteronu, wykazuje bowiem silne działanie anaboliczne. Testosteron jest jednym z najsilniejszych hormonów stymulujących syntezę białek. Zbyt mała ilość cynku może znacznie spowalniać procesy budowy masy mięśniowej. Testosteron jest także odpowiedzialny za produkcję dwóch innych hormonów o działaniu anabolicznym: hormonu wzrostu (GH) oraz insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1). Zatem prawidłowy poziom cynku jest niezbędny do utrzymania optymalnego stężenia hormonów, które bezpośrednio wpływają na rozwój masy mięśniowej.

Magnez jest niezwykle istotnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Odpowiada bowiem za poprawne przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni. Odpowiednie stężenie magnezu zapewnia prawidłowy przekaz impulsów nerwowych dostarczanych w czasie treningu. Zbyt niski poziom magnezu skutkuje niższą efektywnością co prowadzi do wolniejszego rozwoju mięśni.

Magnez ma także kluczową rolę w procesach energetycznych. Bierze udział w procesie syntezy i rozkładu cząsteczki ATP. Umożliwia tym samym pozyskiwanie energii oraz składników budulcowych z pokarmu.

Poza tym magnez pozytywnie wpływa na koncentrację oraz pogłębia sen, a jak wiadomo sen jest kluczowym warunkiem dla prawidłowej regeneracji organizmu.

Witamina B6 odpowiada głównie za prawidłowe ciśnienie krwi, produkcję hemoglobiny oraz wzmacnia odporność. W składzie ZMA witamina B6 została dodana w celu wzmocnienia działania magnezu i cynku oraz zwiększenia przyswajalności tych dwóch minerałów.

Komu polecane jest ZMA?

ZMA polecane jest dla sportowców, osób systematycznie trenujących u których występuje duża utrata cynku i magnezu. Warto pamiętać aby nie przyjmować ZMA przed treningiem, gdyż magnez ma działanie uspokajające i może zmniejszać napięcie mięśniowe. Najlepiej jest przyjmować ZMA wieczorem, przed snem.

Ze względu na działanie zwiększające produkcję testosteronu ZMA nie należy stosować u osób poniżej 21 roku życia.

Niestety ZMA wciąż jest niedocenionym suplementem przez sportowców. Wiele osób skupia się głównie na suplementacji opartej głównie na białku, bcaa czy kreatynie. Biorąc pod uwagę jak ważny jest udział witamin w syntezie białek ZMA nie powinniśmy lekceważyć jego wpływu na dążenie do osiągnięcia celów treningowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here